מנופץ

הפעם נתייחס להגדרת התשחץ: מנופץ.
זוהי הגדרה בת 5 אותיות. אתר זה מספק עזרה בתשחץ לכן, התשובות האפשריות מפורטות מטה.

אנחנו מקווים שמצאתם את מה שחיפשתם והיינו לעזר! על כל שאלה, בקשה או כל דבר אחר צרו איתנו קשר או רשמו תגובה ואנו נעשה הכל כדי לעזור!

ממש נשמח אם תוכלו לעזור לנו להתפתח ולעשות לנו לייק!

אפשרויות: שבור .

קצת מידע רנדומלי על הביטוי "שבור ":
שבור הראשון (מלך בשנים 241 – 272) היה מלך פרס מהשושלת הסאסאנית לאחר מותו של ארדשיר. הוא נקרא בתלמוד "שבור-מלכא". שבור הראשון ניהל מדיניות מתונה בנושאי דת והעניק חופש פולחן לדתות השונות בממלכתו. הוא גם עמד בקשרים עם חכמי ישראל, והיה ידידו של האמורא שמואל.
אביו של שבור היה ארדשיר, שהקים את השושלת הסאסנית; ואמו, מירוד, הייתה ככל הנראה ממוצא פרתי. עובדה זו לא הפריעה לאב ולבן לפשוט על האימפריה הפרתית. ארדשיר, שראה בשבור את המוכשר בבניו, מינה אותו כיורשו עוד בחייו והוא מופיע ככזה בכתובות בנקש א-רג'ב ובפירוזבאד. באוסף החוקים של מני נכתב שב-240 ארדשיר כבר מלך יחד עם בנו. באגרת שכתב גורדיאנוס השלישי לסנאט (משנת 242 קיימת התייחסות ל"מלכים הפרסיים" (ברבים). גם המטבעות מן התקופה מעידים על כך ששבור מלך תקופה מסוימת – לפני תחילת כהונתו הרשמית ולאחריה – יחד עם אביו.
בימיו של שבור הראשון הגיעו היחסים עם האימפריה הרומית לשפל חדש והוא יצא נגדם למלחמה. במשך אותה מלחמה נחל הצבא הרומי כמה תבוסות, ובהן מפלה צבאית חמורה שנסתיימה בשביו של הקיסר ולריאנוס. במהלך מלחמה זו נבזזה סוריה ונכבש חלק מאסיה הקטנה מידי הרומאים. המקור העיקרי למלחמה זו הוא כתובת חקוקה הידועה בשם "Kaba of Zoroaster" שנתגלתה בשנת 1936 בבית אבנים סמוך לפרספוליס. הכתובת, וליתר דיוק התעודה, נכתבה בכמה שפות: פהלווית (פרסית-פרתית), פרסית חדשה ויוונית. התעודה מספרת על שלושה מסעות מלחמה של שבור הראשון נגד הרומאים:

מסע מלחמה ראשון שנתקיים בראשית מלכותו של שבור הראשון בשנים 242-244 לספירה, בין גורדיאנוס השלישי לצבאו של שבור הראשון. מסע המלחמה הסתיים בניצחונו של שבור.
מסע מלחמה שני שבו ניצח שבור הראשון את הרומאים ואף כבש ערים חשובות בסוריה.
מסע מלחמה שלישי ואחרון של שבור הראשון שהתקיים באחד השנים של 245-247, ובאותה המלחמה שבה שבור את הקיסר ולריאנוס, וכבש את סוריה ורוב אסיה הקטנה. המשך כיבושיו נפסקו על ידי צבאות תדמור.

נלקח מויקיפדיה

הגב ראשון על ההגדרה "מנופץ"

השאר תגובה