מלך האמורי

מלך האמורי

המדריך האולטימטיבי לפתרון תשחץ: חשיפת סודות מלכי אמורי

כאוהבי תשחצים נאבקים לפתור חידות מאתגרות, כל הגדרה בלתי ידועה מעלה סימן שאלה מרחף שמעל ראשינו. אחת ההגדרות המסתוריות ביותר היא 'מלך אמורי'. מי היה אותו שליט חמקמק שחמק מתודעתנו ההיסטורית?

המסע לפענוח זהותו של מלך האמורי מתחיל בתקופת הארד הקדומה, כאשר התרבות האמורית שיגשגה בכנען ובסוריה. האמורים היו קבוצה שמית המורכבת מערי-מדינות קטנות, שהשפעתן התפשטה ברחבי המזרח הקרוב.

מלכי אמורי בכתבים המקראיים

שמה של מלכות אמורי הופיעה לראשונה בתנ"ך העברי. ספר במדבר מספר את סיפורו של סיחון, מלך האמורים, שנלחם נגד בני ישראל בעת נדודיהם במדבר. לפי הכתובים, סיחון היה שליט רב עוצמה שניצח את המואבים וכבש את אדמותיהם ממזרח לירדן.

דמות אמורית ידועה נוספת המוזכרת בתנ"ך היא עוג, מלך הבשן. עוג היה ענק בגובה עצום, ששלט על האזור ממזרח לים כנרת. לפי הסיפור המקראי, עוג הגיע אל מחנה בני ישראל עם צבאו כדי להתנגד לכניסתם לישראל.

מלכי אמורי בכתובות עתיקות

מלבד אזכורם במקרא, מלכי אמורי מופיעים גם בכתובות עתיקות רבות. שרידי חרס ולוחות אבן חשפו שמות של שליטים אמוריים ופרטים על שלטונם. דוגמה בולטת היא מכתבי אל-עמארנה, אוסף של מכתבים שנשלחו למצרים מכנען בשנת 1300 לפני הספירה לערך. מכתבים אלה מזכירים כמה מלכים אמוריים שהיו נתונים לברית עם מצרים.

באמצעות שילוב כתבים מקראיים וכתובות עתיקות, חוקרים הרכיבו שושלת חלקית של מלכי אמורי. המלך הראשון הידוע הוא זקיר-אדד, שחי במחצית הראשונה של המאה ה-18 לפני הספירה. אחריו באו מלכים נוספים, ובהם עבד-אשרטה, עזירי, ורממן-ניררי.

אפשרויות: סיחונ.

נצפה לאחרונה ב: -תשחץ ישראל היום בתאריך 12/05/2024