מחזאי ישראלי

הפעם נתייחס להגדרת התשחץ: מחזאי ישראלי.
זוהי הגדרה בת 12 אותיות. אתר זה מספק עזרה בתשחץ לכן, התשובות האפשריות מפורטות מטה.

אנחנו מקווים שמצאתם את מה שחיפשתם והיינו לעזר! על כל שאלה, בקשה או כל דבר אחר צרו איתנו קשר או רשמו תגובה ואנו נעשה הכל כדי לעזור!

ממש נשמח אם תוכלו לעזור לנו להתפתח ולעשות לנו לייק!


פותר תשחצים ותשבצים עכשיו לאנדרואיד ולאייפון! כל ההגדרות וכל המושגים במקום אחד.

פותר התשחץ פותר התשחצים

אפשרויות: הספרי .

קצת על שמואל (שמוליק) הספרי:
שמואל (שמוליק) הספרי (נולד ב-26 באוגוסט 1954) הוא מחזאי, תסריטאי, מנהל אמנותי ובמאי ישראלי.
הספרי נולד והתחנך ברמת גן למשפחה דתית. בבגרותו למד פילוסופיה יהודית, קבלה והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית, ירושלים. בשנים אלו עבר תהליך של יציאה בשאלה. לאחר מכן למד בימוי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב. ב-1981 פרש הספרי עם קבוצת סטודנטים מלימודי התיאטרון וייסד עמם את "התיאטרון הפשוט", קבוצת תיאטרון ייחודית, שבמסגרתה העלה חמישה מחזות, שהבולט שבהם הוא "קידוש" (1985), אותו כתב וביים בתיאטרון הקאמרי, וזכה בפרס הצגת השנה בטקס "פרס התיאטרון הישראלי". במהלך שהותו בקבוצה זכה פעמיים בפרס פסטיבל עכו על בימוי מצטיין.
לאחר שהסתיימה פעילות הקבוצה, הוא כתב וביים כעשרים מחזות, ביניהם "החילוני האחרון", "נוצות", "אחרי החגים", "מלאכים באמריקה" ו"המפקח" בתיאטרון הקאמרי; "ציד המכשפות" בהבימה ובתיאטרון חיפה; "חופה שחורה", "תשמ"ד", "נתניה", "מתן תורה בשש", "גיסתו של גולדין", "המלך", "חמץ" (שזכה בשלוש קטגוריות ב"פרס התיאטרון הישראלי"), "שבעה" (עליו זכה ב"פרס התיאטרון הישראלי"), "אליקו בן שושן", "אותו ואת בנו", "חצוצרה בואדי", "תזמורת על תנאי", "אבא אובו", "ערפל", "מילאנו" ו"אישה בעל בית" ( שזכה בחמש קטגוריות בפרס התיאטרון הישראלי) בתיאטרון החאן, תיאטרון חיפה, תיאטרון באר-שבע, הבימה ובקאמרי. כמו כן ביים את הצגות הילדים "מפלצת בצחוק" ו"עלילות שמשון בר לשון". עם השנים תפקד כמנהלם האמנותי של פסטיבל עכו ושל תיאטרון הקאמרי.
מחזותיו עוסקים לרוב בנושאים אקטואליים וטעונים. הקוורטט "קידוש", "חמץ", "שבעה" ו"הבדלה" הציג את חייה של משפחה דתית לאומית באור ביקורתי. המחזה "תשמ"ד" הציג התבצרות מתנחלים קיצונים במחסן חומרי נפץ. הטרילוגיה שתחילתה ב"אישה, בעל, בית", המשכה ב"מילאנו" וסיומה טרם נכתב, מציגה את הישראליות החילונית במבט ביקורתי. בנערותו היה הספרי איש הימין הקיצוני, אך בהליך חזרתו בשאלה התמתן, וכיום הוא מחזיק בדעות שמאליות, להן הוא נותן ביטוי ביצירתו.
במקביל לפעילותו הקולנועית, הרחיב הספרי את עיסוקיו לטלוויזיה. בשנת 1990 כתב את התסריט לסרט הקולנוע "המיועד". ב-1994 השתתף בצוות הכתיבה לתוכנית הסאטירה המצליחה "החמישייה הקאמרית". ב-1997 ביים את סרטו הראשון, סרט הטלוויזיה "קמפיין" בכיכובם של חנה אזולאי הספרי, שמיל בן ארי ואלון אבוטבול, וב-2005 ביים את סרטו "שושלת שוורץ". סרטיו זכו להצלחה קופתית. את סרטו המשמעותי ביותר ביים בשנת 1994, על פי תסריט של אשתו, חנה אזולאי הספרי, "שחור", שזכה להצלחה רבה וקיבל שישה פרסי אופיר, ביניהם להספרי עצמו בקטגוריות הבמאי הטוב ביותר והסרט הטוב ביותר. על "שחור" זכה הספרי בציון לשבח בפסטיבל ברלין. כמו כן ביים את דרמות הטלוויזיה "כל דיכפין", "וכל עמי הארץ מתייהדים", וכתב תסריטים במסגרת התוכניות "קשת וענן" ו"זהו זה!". הספרי ידוע אף ככותבו של השיר "חורף 73'", בביצוע להקת חיל החינוך.
ב-2009 וב-2011 כתב וביים את הסדרה "פולישוק" עבור ערוץ 2.
בקיץ 2009 פרסם יחד עם אלדד יניב מסמך שכותרתו "השמאל הלאומי" ואשר מהווה מניפסט הפורש את עמדותיו הפוליטיות, המדיניות והחברתיות. בשנת 2011 העלה הקאמרי את ההצגה "הבדלה" באריאל. בעקבות זאת ניתק הספרי את קשריו עם התיאטרון[1]. הוא צוטט כאומר: "הרגשתי כאדם שעבר אונס". לדבריו ישנו סעיף בחוזה שלו המחייב לבקש את רשותו בכל פעם שמחזה שלו מוצג מחוץ לישראל.
הספרי נשוי לשחקנית והיוצרת חנה אזולאי הספרי. לזוג שלושה ילדים. אחותו רות נשואה לפרופ' אבי רביצקי.

נלקח מויקיפדיה

הגב ראשון על ההגדרה "מחזאי ישראלי"

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תוצג בתגובה.


*