אירוע מוחי

הפעם נתייחס להגדרת התשחץ: אירוע מוחי.
זוהי הגדרה בת 10 אותיות. אתר זה מספק עזרה בתשחץ לכן, התשובות האפשריות מפורטות מטה.

אנחנו מקווים שמצאתם את מה שחיפשתם והיינו לעזר! על כל שאלה, בקשה או כל דבר אחר צרו איתנו קשר או רשמו תגובה ואנו נעשה הכל כדי לעזור!

ממש נשמח אם תוכלו לעזור לנו להתפתח ולעשות לנו לייק!


פותר תשחצים ותשבצים עכשיו לאנדרואיד ולאייפון! כל ההגדרות וכל המושגים במקום אחד.

פותר התשחץ פותר התשחצים

אפשרויות: שבץ .

קצת על שבץ:
שבץ (באנגלית: Stroke; או Cerebro Vascular Accident ובקיצור CVA), הוא תהליך מהיר בו יש אובדן פונקציות תפקודיות במוח כתוצאה מהפרעה באספקת הדם למוח. שבץ יכול להיגרם כתוצאה מחוסר אספקת דם ("שבץ איסכמי") הנובע מחסימה בזרימת הדם כתוצאה מקריש דם או מתסחיף, או כתוצאה מדימום ("שבץ המורגי"). כך או כך, האזור הפגוע במוח יאבד את יכולותיו התפקודיות הספציפיות, ומצב זה עלול להביא לפגיעה בתפקוד האיברים הנשלטים, כמו חוסר יכולת להזיז גפה אחת או יותר בגוף עד כדי נכות מלאה, חוסר יכולת לדבר או להבין את הסובבים, אובדן שדה ראייה ועוד.
שבץ הוא אירוע חירום רפואי ויכול להביא לנזק נוירולוגי קבוע, לסיבוכים ולמוות. הוא הגורם העיקרי לנכות אצל מבוגרים בעולם המערבי, והסיבה השנייה למוות ברחבי העולם. גורמי הסיכון לשבץ כוללים גיל מבוגר, יתר לחץ דם, אירוע קודם של שבץ או אירוע איסכמי זמני (transient ischemic attack), סוכרת, כולסטרול גבוה, עישון סיגריות, פרפור עליות ועוד. מבין גורמי סיכון אלו, נמצא כי יתר לחץ דם הוא גורם הסיכון העיקרי.
"שבץ שקט" (silent stroke) הוא שבץ שאינו כולל סימפטומים חיצוניים, והחולה אינו מודע לכך שעבר שבץ. עם זאת, שבץ שקט עדיין מביא לנזק לרקמת המוח, ולעלייה בסיכון ללקות בשבץ בעתיד. ניתן לאבחן שבץ שקט על ידי ביצוע דימות תהודה מגנטית (MRI). שבץ שקט מתרחש פי 5 יותר מאשר שבץ סימפטומטי. הסיכון לשבץ שקט עולה עם הגיל והוא עלול להופיע גם אצל מבוגרים, אצל צעירים ואף אצל ילדים, בעיקר כאלו הסובלים מאנמיה קשה.
הטיפול בשבץ איסכמי נעשה בבית חולים על ידי מתן תרופות תרומבוליטיות (הפועלות בדרך של המסת קריש הדם), בעוד שהטיפול בשבץ המורגי כולל לעתים התערבות נוירו-כירורגית. בנוסף לטיפול המיידי, קיימת חשיבות גבוהה לשיקום ולביצוע פיזיותרפיה, וכן לטיפול מניעתי הכולל תרופות כגון אספירין, פלביקס, הורדת רמות הכולסטרול והורדת לחץ הדם אם ישנו. לגבי חלק מהמטופלים שהתגלתה אצלם חסימה בעורקי הקרוטיד (עורקי התרדמה) שגרמה לשבץ, תינתן המלצה לניתוח לפתיחת החסימה (Endarterectomy) תחת התוויות מסוימות.

נלקח מויקיפדיה

הגב ראשון על ההגדרה "אירוע מוחי"

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תוצג בתגובה.


*